
Thermal Margaret Island Health Spa Wellnes i Ungarn
Spa & Wellness på Ungarns bedste kurhotel
Verden første kurhotel som er placeret i en hovedstad åbnede i 1979 og blev totalt renoveret i 2016. Dette 4-stjernede superior hotel har en kapacitet på 267 værelser, hvor alle er med aircondition, tv, minibar, Internet adgang og gratis brug af badekåbe. Hotellet tilbyder 3 restauranter og caféer, hvor der kan nydes en forfriskning eller et lækkert måltid mellem behandlingerne.
Fra hotellet er der ca. 5 km. ind til gågaden i Budapest, men der afgår busser og sporvogne tæt ved hotellet. "Det er som oase i en travl og spændende hovedstad", som en af vores gæster så godt beskrev det. Om sommeren er der bl.a. udendørs teater i den omkringliggende park.
Vandet i de termiske bade kommer fra de underjordiske kilder som har en unik helbredende virkning på kroppens knogler og led. Hotellet tilbyder en række behandlinger og rehabiliteringsprogrammer som har en høj lægelig kvalitet.
Hotellet tilbyder mange forskellige faciliteter som er til fri afbenyttelse for gæsterne bl.a. flere swimmingpools med termisk vand og forskellige vandtemperaturer. Yderligere findes der jacuzzi, dampbad, sauna, fitnesscenter og business-corner.
Gæsterne har fri deltagelse i spa-afdelingens træningshold såsom aerobics, yoga, spinning, Tai-Chi, vandgymnastik og pilates. I sommerperioden kan der bades udendørs og gøres brug af den dejlige solterrasse.
Desuden kan der mod betaling bestilles behandlinger i skønhedssalonen, frisøren, solarium og i Thai- massageklinikken.
Hotellet har en glimrende privatejet tandklinik, hvor det kan betale sig at få lavet større behandlinger, da prisniveauet er ca. det halve af det danske. Skal man have lavet en krone eller bro, kan man stort set betale opholdet for den besparelse der vil være ved at lave tandbehandlingerne i Ungarn. Kontakt Spa Tours for et specifikt tilbud på tandbehandling i udlandet og kvaliteten er mindst lige så god som herhjemme.
”Fodmassage”: -20 min. Massage af dine fødder som får dig til at slappe af og giver dem en dejlig blødhed. Pris 200 kr.
”Ansigt & nakkemassage”: - 15 min. Massage af ansigt og nakke, som fjerner ømhed og giver en behagelig afslappethed. Pris 200 kr.
”Forfriskende massage”: - 20 min. Massage af kroppen som enhver vil nyde. Pris 200 kr.
”Aromabad”: -20 min. Mineralbad med dejlige naturlige dufte, som får dig til at slappe helt af samt gør din hud ren og blød. Pris 200 kr.
”Cleopatra-bad”: -20 min. Mineralbad med mælk og honning, som har en dejlig behagelig virkning på din hud. Pris 200 kr.
"Deluxe massage": - 50 min. Massage af hele kroppen udført med udvalgte olier såsom pebermynte, citron, hasselnød og rosmarin. Pris 490 kr.
"Healthy Escape": 1 x afslappende wellness-kurbad (15 min.), 1 x wellness mudderpakning (20 min.) og 1 x delkropsmassage (20 min.). Pris 575 kr.
"Relax & Beauty": 1 x Dybdegående og blødgørende ansigtsbehandling (50 min.) , 1 x helkropsmassage med aromaolier (50 min.) og 1 x "Ansigts og nakkemassage" (15 min.). Pris 1.075 kr.
”Margitsziget Balneotherapy 6”: - 6 individuelle behandlinger ordineret af læge. Pris 1.350 kr. (min. 7-dages ophold)
”Margitsziget Balneotherapy 12”: - 12 individuelle behandlinger ordineret af læge. Pris 2.600 kr. (min. 7-dages ophold)
”Margitsziget Balneotherapy 18”: - 18 individuelle behandlinger ordineret af læge. Pris 3.350 kr. (min. 7-dages ophold)
"Margitsziget Complete Spa Therapy": - 30 individuelle behandlinger ordineret af læge. Pris 5.175 kr. (min. 14-dages ophold).
Til dette dejlige hotel i Budapest, rejses der fra Kastrup og Billund. Vi skræddersyer rejsen efter dine ønsker.
I vores priser er inkluderet følgende:
Morgenmad
Aftensmad/frokost
Fly t/r fra Kastrup eller Billund
Lufthavnsskatter
Overnatninger i dobbeltværelse Premium
Brug af alle badefaciliteter
Brug af badekåbe
Fællestræning (yoga, spinning, aerobics)
Bidrag til Rejsegarantifonden
Alle skatter og afgifter
Pris pr. person | Lavsæson | Mellemsæson | Højsæson |
3 dage / 2 nætter | 3.175 kr. | 3.350 kr. | 3.550 kr. |
4 dage / 3 nætter | 3.875 kr. | 4.175 kr. | 4.425 kr. |
5 dage / 4 nætter | 4.550 kr. | 4.950 kr. | 5.300 kr. |
8 dage / 7 nætter | 6.450 kr. | 6.975 kr. | 7.475 kr. |
15 dage / 14 nætter | 10.650 kr. | 11.950 kr. | 12.950 kr. |
priser gyldig frem til 10.1.2024 |
|
Lavsæson: 1.12 - 23.12.2023
Mellemsæson: 1.4 - 30.4 og 23.10 - 30.11.2023
Højsæson: 1.5 - 22.10 og 24.12.2023 - 10.1.2024
Tillæg for enkeltværelse: 225 kr./nat.
Helpension: 150 kr./nat.
Priseksempel: Spa-ophold
Prisen indeholder følgende:
3 x morgenmad
3 x aftensmad
Fly t/r fra Kastrup eller Billund
Lufthavnsskatter
3 x overnatninger i dobbeltværelse Premium
Brug af alle badefaciliteter
Brug af badekåbe
Fællestræning (pilates, vandgymnastik, aerobics mm.)
Bidrag til Rejsegarantifonden
Alle skatter og afgifter
Lavsæson pr. person


"Dejligt sted, lækkert hotel med et venligt personale"
"Godt tilfreds og alle aftaler og tider blev overholdt"
"God service fra Spa Tours side"
Thorkild Østergaard

"Vi er ovenud tilfredse med arrangementet og alt er bare så velfungerende"
"Skønneste udsigt over floden og dejligt personale som er meget hjælpsomme"
"Behandlingerne, badene og træningsfaciliteterne er supergode"
"Vi er enige om, at det ikke er sidste gang vi rejser derned"
Lis Jørgensen og Jette Brosbøl

"Standarden er helt i top og der er rent og pænt på hotellet"
"De har styr på tingene og kan helt klart anbefales"
"Vi er meget tilfredse med rejsen til Budapest"
Jørgen & Lene Haltrup
Gode alternativer til denne rejse