Spa Ressort i verdensklasse
Spa Tours kan hermed præsentere vores gæster for et udsøgt ophold på 5-stjernede Hotel Rey Juan Carlos i Barcelona. Hotellet er vel nok byens fornemmeste hotel og der venter gæsterne en verden af oplevelser og luksuriøse faciliteter. Den saudiarabiske prins som er ejer af hotellet har ikke sparet på detaljerne og lige når man kommer ind i lobbyen fornemmer man let den ekstravagance som hotellet besidder. De majestætiske værelser med den skønneste udsigt over Barcelonas udkant og de store områder med romantiske parker, tennisbaner og swimmingpools, medfører et ophold af allerhøjeste kaliber. Det er helt unikt at man kan bo i en storby som Barcelona og samtidigt i så smukke grønne områder med fred og ro.
En oase i en travl metropol og et perfekt valg til dem som ønsker høj kvalitet og masser af plads til rådighed under ferien. Hotellet er et oplagt valg for den travle forretningsmand, parret som ønsker en forkælende ferie samt for familien som ønsker en luksusferie på et dejligt hotelressort i en yderst behagelig storby som har alt. Infrastrukturen i Barcelona er så effektiv at man i løbet af 10 min. er inde i den absolutte bymidte.
Lidt om hotellet
Hotellet har hele 433 værelser og suiter. Hvert værelse er som et vindue til Barcelona og installeret med udsøgt interiør rigeligt med plads. Værelserne har alt hvad moderne hotelværelser har brug for. Fladskærm, Internetopkobling, toilet med badekar, sikkerhedsboks, hårtørrer, minibar, badekåbe og tøfler.
Hotellet har flere forskellige restauranter med á la carte og buffeter samt behagelig udendørs servering ved pool-området. Udendørs tilbyder hotellet 3 barer med sandwichs, salater, tapas og lettere anretninger.
Hotellet tilbyder
En gåtur i en af hotellets mange parker er en skøn oplevelse og man glemmer helt at man er i en storby. Gæsterne har hele 3 store udendørs swimmingpools til rådighed samt 1 fælles indendørs og 2 opdelte pools i henholdsvis herre/dame afdelingen i spa-afdelingen.
Har man lyst til at spille tennis er det gratis og man kan leje eller købe en ketcher under opholdet. Om aftenen er der åbent i diskoteket, hvor der kan nydes en eksotisk drink. På hotellet er der mulighed for at finde en god souvenir i en af butikkerne eller sende et kort hjem. Desuden er der fri Internetforbindelse i lobbyen samt i businesscentret.
Kombinér business & pleasure
For de virksomheder som kan se muligheden i at kombinere et firmaarrangement med et besøg i smukke Barcelona, er muligheden hermed til stede. Hotellet har glimrende mødelokaler i rummelige lokaler med moderne interiør og alt nødvendigt av-udstyr. Ved pool-området eller i en af parkerne, kan der arrangeres lukkede arrangementer for jeres gruppe med eksklusiv betjening samt mulighed for musik & underholdning.
Uanset størrelsen af jeres gruppe, kommer vi gerne med et uforpligtende tilbud. Spa Tours har kompetencen og vi har for vane at komme med en god service og en hurtig tilbagemelding.
Spa-afdelingen tilbyder
”The Royal Club Fitness & Spa” har fået adskillige anerkendelser og tilbyder hele 5.500 m² ren nydelse. Spa-afdelingen er delt op i en herre/dame-afdeling og er bygget i lyse materialer med gulve af smukke marmorsten. Der tilbydes forskellige saunaer, hamam, jacuzzier, 2 pools med hvilestole samt glasfacade med udsigt til poolen udenfor. For Spa Tours’ gæster er der fri adgang til alle spa-afdelingens faciliteter (normalpris 25 Euros/person/dag). Der tilbydes dagligt skiftende aktivitetsprogrammer, såsom yoga, vandgymnastik, pilates. Skema findes ved spa-receptionen. Behandlinger kan bestilles under opholdet eller for at sikre plads inden opholdet. Herunder findes et udsnit af de mest populære behandlinger og pakker. Bemærk at børn under 18 ikke har adgang til spa-afdelingen!
Behandlinger på Juan Carlos
”Aperitive Massage”: Delkropsmassage af kroppen i 30 min. Du vælger selv om det skal være massage af ben, ansigt eller ryg. Pris 450 kr.
”Vichy Shower”: Behandling i 30 min. hvor du oplever en blid regn på kroppen mens du får en afslappende massage. Pris 450 kr.
”Bamboo Scrub”: Effektiv og delikat kropspeeling i 45 min. udført med bambus og med en afsluttende blødgørende massage. Pris 675 kr.
”Citric Essential Facial”: Ansigtsbehandling i 60 min. udført med antioxidanter og appelsinolier samt en dosis af C-vitamin. Ideel til genoprettelse af solbrændt hud. Pris 750 kr.
”Wrapping with clay from the Dead Sea”: Kropspakning i 75 min. udført med mudder fra Det Døde hav. Din hud bliver som ny. Pris 850 kr.
”Thalasso Sculpting body”: Kropspakning i 90 min. udført med produkter fra havet med formål at dræne, rense og forme kroppens kontur. Pris 950 kr.
”King’s massage”: Exceptionel massage i 50 min. udført af 4 hænder. En helt unik massage for dem som vil have det ypperligste. Pris 1.150 kr.
”Diamond Experience Exclusive by Natura Bissé. Multisensorial lifting”: Helt unik ansigtsbehandling i 90 min. udført med diamantstøv som har øjeblikkelig effekt imod rynker i huden. Pris 1.450 kr.
Priseksempel 7 x morgenmad Pris 7.875 kr. *
For suiter og ophold med børn, spørg om pris ved Spa Tours Ring til Spa Tours for bestilling på tlf. 87 38 11 00
Eller udfyld vores kontaktformular og vi vender tilbage snarest. Kontakt Spa Tours
|